Skoki Narciarskie Haxball
Podsumowanie Mistrzostw Świata w Libercu - Wersja do druku

+- Skoki Narciarskie Haxball (http://www.snh.cba.pl)
+-- Dział: Forum (http://www.snh.cba.pl/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Dział: Redakcja (http://www.snh.cba.pl/forumdisplay.php?fid=24)
+---- Dział: Podsumowania (http://www.snh.cba.pl/forumdisplay.php?fid=41)
+---- Wątek: Podsumowanie Mistrzostw Świata w Libercu (/showthread.php?tid=583)



Podsumowanie Mistrzostw Świata w Libercu - Anders Jacobsen - 08-15-2016

Gdy dwa sezony temu Mistrzostwa Świata gościło japońskie Sapporo, medale, w większości przypadków, trafiły do zawodników, którzy nie byli stawiani  nawet do pojawienia się na liście startowej ! Trzydniowe zmagania na skoczniach Ještěd ponownie przyniosły nieoczekiwane rozstrzygnięcia. Zapraszamy na podsumowanie Mistrzostw, wywiady z uczestnikami, ,,talerzyk'' statystyk.

PIERWSZY DZIEŃ: Konkurs indywidualny na skoczni normalnej: Treningi pokazały, jeżeli chcesz medalu - skacz ponad 100 metrów. Na starcie pojawia się czternastu wojowników, w tym... ani jeden medalista z Myianomori. Już pierwsza seria nakreśliła nam wymagania konkursu: spodziewanie - niewielkie różnice miedzy poszczególnymi miejscami w środku stawki. Zaś pierwsza ,,trójka'' powyżej rozmiaru skoczni - Raver oraz Terrorym. oddali rekordowe skoki na sto drugi metr, pięćdziesiąty centymetr, pół ,,oczka'' za nimi wojtekschiller3, którego przewaga nad czwartym Friwerem aka SkoczKiem wynosiła aż trzy metry. Niepowodzeniem okazały się skoki czwórki zawodników: villareal, Andersa Jacobsena, Nexora oraz Primoža Peterki - skoki poniżej punktu konstrukcyjnego.
Seria finałowa ujawniła odpowiednią dyspozycję, którą winni gospodarować zawodnicy na mistrzowskiej imprezie. Połowa skoków osiągnęła HS, a raptem tylko dwa skoki poniżej punktu ,,K''. Fantastyczne próby stanowili zibidob oraz SzymonSkiJump444, którzy wyrównali rekord obiektu, czego skutkiem było stopniowe przesuwanie się w przód w klasyfikacji zawodów. Gdy przed ich oczami błyskało z oddali podium, momentalnie powieki przysłonił im GetVacced - frunąc na 103.0 m, zawiesił bardzo wysoko poprzeczkę. Pierwszym skoczkiem, który musiał się zmierzyć z ogromnymi wymaganiami wcześniej wspominanego, był zajmujący czwarte miejsce Friwer aka SkoczeK - jego próba, mimo że była dobra, okazała się za słaba - 97.5 m, spowodowała spadek w ostatecznym rozrachunku. Wirtualni medaliści z I serii oddają następujące skoki: wojtekschiller3 - 100.5 m - wyprzedza GetVacceda ! Ma medal ! Terrorym. - 97.5 m, zajmuje trzecią lokatę, do szczęścia i medalu brązowego potrzebuje lekko słabszej próby prowadzącego eq aequo z nim Ravera. Jednak radzi sobie zwycięzca pierwszego konkursu w tym sezonie - skok 100.5 m okazuje się złotą odległością - pół punktu przed wojtkiemschillerem3. Genialne zawody ! Medale trafiają do: 1.Ravera, 2.wojtkaschillera3, 3.GetVacceda
[Obrazek: w0P4rAk.png?1]
DRUGI DZIEŃ: Konkurs indywidualny na skoczni dużej: Treningi pokazały, że konkurs może być kolejnym bardzo emocjonującym dniem na Mistrzostwach Świata. Po 1. serii wszystko przebiegało znakomicie jeśli chodzi o odległości, 8 skoków za punkt K, 4 skoki za HS, 2 skoki o 0.5 metra bliższe od rekordu skoczni. Prowadzili ex aequo Gajek i SzymonSkiJump444, trzecie miejsce: GetVacced i skijumphaxball. Zawiódł faworyt z normalnej skoczni: wojtekschiller3, 12. miejsce po 1. serii, ósme miejsce Raver. Anders Jacobsen zajął szóste miejsce. Druga seria to już gorsze wyniki ale mieliśmy do czynienia z dwoma rekordami. Pierwszy rekord należy do Primoża w najkrótszym skoku, 2 metry. Drugi, dla Ravera który wyrównał rekord Kamila Stocha, 138.0 m. Ostatecznie konkurs padł łupem Ravera, to już jego drugi medal na MŚ, drugi.... GetVacced, i trzeci prowadzący po 1 serii Gajek. Medale otrzymali: 1. Raver, 2. GetVacced, 3. Gajek.
[Obrazek: 7HfK9pw.png?1]
TRZECI DZIEŃ: Konkurs drużynowy na skoczni dużej: Tradycyjnie na zakończenie imprezy konkurs drużynowy. Do walki stają trzy ekipy: Norwegia, Finlandia, Słowenia. Tuż przed zawodami z powodu zasobów kadrowych rezygnuje reprezentacja Polski (sytuacja, jak w przypadku Słowenii na MŚ w lotach). W takim razie, na starcie wiadomo: każdy startujący zostanie uhonorowany medalem. Rzecz jasna, każdego interesuje ten z kruszcu, kolorem przypominającego piłkę na Vogtland Arenie. I SERIA:
W pierwszej grupie triumfują Norwegowie - Tande skacze genialne 137.5 m, dając tym samym ogromną przewagę nad Finlandią - 129.0 metrów Asikainena - oraz Słowenią - 123.0 metry Kranjca. Druga grupa: Stjernen - 133.0 m, Domen Prevc - 127.5 m, Olli - 124.0 m. Co raz większa przewaga Nordmennów !
W trzeciej grupie najrówniejsze odległości, każdy powyżej sto trzydziestu metrów: Velta - 135.0 m, Peter Prevc - 134.0 m, Alamommo - 130.0 m. Ostatnia, czwarta kolejka: znowu fantastycznie Norwegowie - Fannemel skacze 137.5 m, cztery metry bliżej Tepes, a Finowie... póty co przekreślają sobie konkurs - pierwszy skok poniżej punktu konstrukcyjnego - Larinto raptem 96.5 m.
Klasyfikacja I serii:
1.NORWEGIA       543.0 
2.SŁOWENIA        518.0
3.FINLANDIA       479.5 

II SERIA: niezwykle wysoka przewaga kadry Norwegii nad Słoweńcami, bezradni Finowie daleko z tyłu. Jednakże wszystko możliwe...
W I grupie nie było szaleństw; każdy zawodnik osiągnął słabsze odległości niż w serii inauguracyjnej. Mimo to, Norwegowie dorzucają kolejne dziewięć ,,oczek'' supremacji nad zawodnikami z Środkowej Europy. W II kolejce dwa, trzy metry lepiej lub gorzej skaczą zawodnicy w porównaniu do pierwszych prób. Stjernen 131.0 m, Domen 130.5 m, Olli - 121.0 m. Norwegia ponownie góruje. Sześć kolejek - wszystkie wygrane ! Poeta napisał niegdyś: ,,już był w ogródku, już witał się gąską..." - ten cytat przyświecać będzie konkursowi drużynowemu w Libercu. Rozpędzony walec z flagą: czerwoną i niebieskim oraz białym krzyżem nagle staje... bula Velty 35.0 metrów, na trybunach wrzawa i szok ! Przed próbą Rune, Peter Prevc skacze 131.0 m, co daje Słowenii pierwszą lokatę, Alamommo - 127.5 m - jego ekipa na drugiej pozycji. Ostatnie skoki, kończące niezaprzeczalnie najbardziej emocjonujący, jakże nieschematyczny konkurs ! Anders Fannemel daje cienik szans swojej ekipie, że w razie niepowodzenia Słowenii medal złoty jest możliwy - skacze, jako jedyny w serii finałowej, powyżej rozmiaru skoczni 135.0 metrów. Finowie byli pewni srebra, gdyż Ville Larinto rehabilituje się po nieudanym skoku w I próbie i skokiem na 132.5 m, daje przewagę 9.5 pkt nad północnymi sąsiadami. Decydujący skok oddaje Jurij Tepes. Do szczęścia Słowenii potrzebne jest 81.0 metrów, Tepes... pewne 124 ! Słowenia ze złotem ! Trzecim na tych mistrzostwach (wcześniej dwa medale indywidualne Domena Prevca). Na dodatek jeden brąz  - Petera ze skoczni dużej.
Klasyfikacja konkursu:
1.SŁOWENIA        1023.5  [505.5]
2.FINLANDIA         982.5  [503.0] 
3.NORWEGIA         973.0  [430.0] 
[Obrazek: euU1zMO.png?1]
Wyniki indywidualne konkursu drużynowego:
1.Anders Fannemel      137.5 m 135.0 m 272.5
2.Daniel-Andre Tande  137.5 m 129.0 m 266.5
3.Peter Prevc               134.0 m 131.0 m 265.0
4.Andreas Stjernen      133.0 m 131.0 m 264.0
5.Domen Prevc            127.5 m 130.5 m 258.0
Statystyki MŚ:
Skoki powyżej punktu HS: 11 (normalna),  6 (duża), 5 (drużynowy) - łącznie 22, co daje 27.5 % (wszystkich skoków)
Skoki powyżej punktu K: 11 (normalna), 11 (duża), 17 (drużynowy) - łącznie 39, co daje 48.75 %
Skoki poniżej punktu K: 6 (normalna), 11 (duża), 2 (drużynowy) - łącznie 19, co daje 23.75 %
Łącznie zawodnicy przelecieli 8396.5 km, co daje w przybliżeniu odległość komunikacyjną między Libercem a Sapporo (arenami naszych zakończonych MŚ).
Organizatorzy Mistrzostw zrezygnowali w tym sezonie z aranżowania plebiscytu na Najbardziej Wartościowego Zawodnika Mistrzostw. Komisja Turniejowa jednogłośnie wybrała nim Ravera - Domena Prevca. Trzy złote medale dogłębnie potwierdzają, że innego wyboru być nie mogło, a głosowanie w demokratycznym konkursie mogłoby nie zostać obiektywnie rozstrzygnięte. Wywiad z MVP MŚ w Libercu (przeprowadzony dzień po zakończeniu MŚ przez Wojciecha Schillera):
W: Witam cię Raver.
R: Dzień dobry.
W: Na początek naszego wywiadu chciałbym się ciebie zapytać, jak sie przygotowywałeś do MŚ w Libercu ?
R: Nie miałem jakiś katorżniczych treningów. Treningi były krótki i ćwiczyłem na nich kwestie ogólne.
W: Mhm... czyli można powiedzieć że prawie wcale się nie przygotowywałeś Big Grin
R: Można.
W: Teraz pytanie dotyczące twojej reprezentacji, czyli Słowenii. Jaką role pełniłeś w drużynie Słowenii i czy była to zasłużona rola ?
R: Byłem kapitanem Słowenii i motywowałem moich teammate'ów do dalekiego skakanie. Jęśli chodzi o zawody to miałem po prostu oddać dwa solidne skoki. Na zastępstwo za nieobecnego Tramera wybrałem Gajka, bo uznałem, że bardziej ode mnie jest w stanie oddać 4 równe i dalekie skoki.
W: Czy w drużynie panował monolit czy może tworzyliście kolektyw ?
R: Tworzyliśmy kolektyw. (jesli to znacze o spokój i opanowanie) Byliśmy po prostu jak jeden skoczek.
W: Mhm. Teraz ciekawe pytanie. Dlaczego jeden z twoich zawodników wywierał presje na Wojtku Schillerze ? (oraz innych reprezentantów Norwegii) (chodzi o Gajka)
R: Po prostu miał nadzieję, że któryś z zawodników Norwegii skoczy bulę. Było to potrzebne do zwycięstwa Słowenii.
W: No i ostatnie pytanie, jak oceniasz MŚ dla wszystkich graczy ?
R: MŚ były czasem wspaniałej rywalizacji. Jedni zdobywali srebro i brąz, a inni 3 złote krążki.
W: Dobra, dziękuje Ci wywiadu i życzę Ci kolejnych sukcesów. Tym razem na Olimpiadzie.
R: Dzięki i powodzenia.

Wszystkich uczestnikom gratulujemy udziału, a starania poczynione w walkę o najwyższe cele, które spełzły na niczym, okażą się przydatnym doświadczeniem i mobilizacją do dążenia po wyniki na kolejnych imprezach mistrzowskich.
Dziękujemy za wspólne zmagania !
Artykuł opracowali: Anders Jacobsen oraz wojtekschiller3


RE: Podsumowanie Mistrzostw Świata w Libercu - Primož Peterka - 08-15-2016

"Dlaczego jeden z twoich zawodników wywierał presje na Wojtku Schillerze ?"
Panie , jaka presja, to Wojtek i ta psychika.
Wojtek =/= Psychika


RE: Podsumowanie Mistrzostw Świata w Libercu - zibidob - 08-15-2016

Nie dziw się Primoż Big Grin

Poza tym, bardzo dobry artykuł, fantastycznie opracowany, szkoda tylko, że zdjęcie z konkursu indywidualnego na dużej skoczni się nie wygenerowało Tongue Ale ok Smile


RE: Podsumowanie Mistrzostw Świata w Libercu - Robin - 08-16-2016

Trzeba przyznać niezły artykuł Smile